Bilgisayar Müziği

 

 

 

Ana Sayfa

Özgeçmiş

Araştırma Konuları

Yayınlar

Projeler

Dersler

 

Bilgisayar Programlama

Robot Yazılım

Robotik

Bitirme Projeleri

Bilgisayar Müziği

 

English

 

Bilgisayar müziği, bilgisayara yüklenen gerçek enstrüman seslerinin tekrar tekrar ve üzerinde oynanarak çalınmasıyla elde edilir. Bu işlem The Musical Instrument Digital Interface (MIDI) protokolüyle gerçekleştirilir.

Bilgisayar müziği oluşturabilmek için Cakewalk Home Studio gibi bir müzik yazılımına, Wave tables özelliği olan bir ses kartına ve en az PIII işlemcisi olan bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Ses kartının Wave tables özelliğine çok önemlidir. Çünkü ancak bu sayede ses kartı gerçek enstrümanlardan kaydedilen örnekleme enstrüman seslerini saklayabilir. Bir enstrüman için bu ses örnekleri ne kadar çoksa, üretilen ses o kadar gerçekçi olur.

Standart bilgisayar müziği yani MIDI dosyaları *.mid soneklidir. Cakewalk Home Studio ile istenilen enstrümanlar seçilebilir ve bu enstrümanlara nota kullanmadan grafik arayüz yardımıyla istenilen müzik yazılabilir. Dosyalar müziğin kendisini değil sadece kodunu sakladıklarından çok az yer kaplar. MIDI dosyası bir notanın hangi enstrümanla, hangi uzunlukta, hangi ses şiddetinde çalacağı gibi bilgileri ses kartına iletir.  Ses kartı bu bilgileri kullanarak istenen sesleri üretir ve bilgisayarın hoparlörüne yollar.

MIDI dosyaları müziği değil sadece müzik kodunu sakladığından ses kartının kalitesi çok önemlidir. Aynı MIDI dosyası ses kartı farklı olan iki bilgisayarda çalındığında çok farklı sesler elde edilebilir. Fakat, her bilgisayarda (veya müzik setinde) aynı sesi elde etmek mümkündür. Bunun için önce MIDI dosyası hazırlanır ve *.wav dosyası haline getirilir. Daha sonra bu dosya müzik CD'sine veya MP3'e çevrilir.

Tamamen bilgisayarda hazırlayıp MP3 haline getirdiğim Belki de Yarın isimli müzik parçamı indirip dinleyebilirsiniz.

Daha geniş bilgi için MIDI Tutorial linkine tıklayınız.

 

 

Ana Sayfa Özgeçmiş Araştırma Konuları Yayınlar Projeler Dersler

Bilgisayar Prog. Robot Yazılım Robotik Bitirme Projeleri